HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Neděle 13.07.2025
 

REGION JIŽNÍ MORAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Katalog KUDY Z NUDY
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Knihovna v číslech roku 2007

Již tradičně bývá první čtvrtletí nového roku zasvěceno hodnocení všech sfér osobního i společenského života, kde právem náleží i oblast knihovnictví.
I Městská knihovna ve Slavičíně se v tomto období vždy neopomene ohlédnout za uplynulými aktivitami, o nichž vydávají svědectví zdánlivě strohé číselné symboly, pod kterými je možné objevit nejeden skrytý význam. K jejich odhalení však nemusíme používat složité kouzelnické triky či čarovné formule. Stačí krapet představivosti smíchané se špetkou logických úvah a pod nicneříkající statistikou se náhle začnou rýsovat jasné kontury, mající podobu čtenářské obce všech věkových kategorií a jejího zájmu o četbu a tím i o kultivování své osobnosti.

Jaká je tedy bilance místního čtenářství za uplynulý rok? Právě ony nepříliš populární statistické údaje, k nimž se každá knihovna musí dopracovat pečlivým mapováním své činnosti a budováním evidenčních podkladů, dokazují, že v loňském roce se zájem o literaturu držel opět na předních příčkách zálib a koníčků slavičínských obyvatel. Nahlédneme-li do statistických deníků, přírůstkových seznamů a elektronických databází knihovny, vyjde nám "suma sumárum", že v roce 2007 se otevřely dveře knihovny 19 068 návštěvníkům, kteří zde přišli za faktografickými informacemi z různých vědních oborů a za internetem, který je už více než rok poskytován veřejnosti zdarma. Čtenářskou základnu vyjadřuje počet 1 421 stálých zájemců o literaturu, z čehož je evidováno 569 dětí do patnácti let. U tohoto čísla je nezbytné se pozastavit a vyzdvihnout důležitou okolnost, a to je, že zaznamenává nárůst o 50 dětských čtenářů více než v předchozím období. Zásluhu na této pozitivní situaci má zcela jistě pravidelné doplňování knižního fondu o novinky dětmi velmi preferovaného žánru fantasy četby a pak také každoročně knihovnou pořádané knihovnické lekce pro 1. stupeň základních škol, při nichž byly vloni poprvé uplatněny prvky zábavné dramatizace, která děti formou hry a názornosti učí, jak se stát vzorným zákazníkem knihovny.

Další číselné ukazatele už jen dále dokladují, že cesta ke zdejší knihovně nikdy nebude "zafůkaná". Svědčí o tom především 71 744 vypůjčených knih a časopisů, z nichž se dostalo do oběhu 20 723 svazků naučné literatury, 34 514 svazků beletrie, 6 638 knih naučné literatury pro mládež a 9 869 svazků dětské beletrie. Však také čtenáři měli možnost vybírat z počtu 976 nových knižních přírůstků, přičemž bylo vyřazeno 376 opotřebovaných a zastaralých titulů.

Doplňováním knihovního fondu ale péče o klienty ani zdaleka nekončila. Poměrně značný vzestup zaznamenala oblast meziknihovní výpůjční služby, kde bylo zprostředkováno 198 výpůjček od jiných knihoven zejména pro studijní účely klientů knihovny, což je o rekordních devadesát knih více než v minulém roce. Každoroční vyšší poptávka po této službě dokazuje, že náš region není místem, kde se zastavil čas a lišky dávají dobrou noc, ale naopak, takřka "Mekkou" zájmu lidí o vzdělávání a o profesní růst. Nelze pominout ani další významný knihovnický krok z oblasti zavádění nových informačních technologií a automatizovaných procesů. V srpnu minulého roku byl ze státní dotace zčásti zafinancované Městem Slavičín pořízen nový knihovnický program KP WIN SQL, který umožnil umístění elektronického katalogu knihovny na internet a tím i její propojení se světem informací. Systém jednak zkvalitnil celé spektrum obvyklých pracovních činností knihovny a zkvalitnil rezervační službu, která registrovanému čtenáři povolí samostatnou rezervaci požadovaného dokumentu kdykoli a odkudkoli z prostředí internetu a vytvoří zpětnou vazbu formou e-mailového upozornění na odloženou knihu.

Krátce je potřebné zmínit aktivity, jež probíhají jakoby nenápadně na pozadí většinou dynamického půjčovně-informačního provozu. Jde především o stabilní technickou údržbu fondu - jeho opravy, obalování a soustavnou reorganizaci kvůli již značně stísněným prostorám knihovny. I v oblasti metodického působení směrem ke svým třem pobočkám (Hrádek, Divnice, Nevšová) zaznamenala knihovna úspěšný rok. Kromě běžných činností jako je poradenství a školení dobrovolných knihovníků, budování evidencí a katalogů obecních fondů, knihovna vykonala celkem 10 metodických návštěv, 75 konzultací, zaevidovala 131 nových knih, vyřadila 289 opotřebovaných svazků. K dalším významným počinům iniciovaným městskou knihovnou lze zařadit přestěhování pobočky Divnice do větších a úpravnějších prostor v budově bývalé divnické školy, kde byly zároveň pořízeny i nové knižní regály.

Za knihovnu ovšem nelze nechat hovořit jen pouhé číselné parametry. I jako "léčebna duše" a centrum místních volnočasových aktivit měla příležitost k realizaci svých zajímavých nápadů, vycházejících především z jejího loňského stodesetiletého jubilea v souvislosti se založením Čtenářsko - ochotnického spolku Palacký a z tradičních, celostátně orientovaných akcí vyhlášených Národní knihovnou v Praze a Svazem knihovníků a informačních pracovníků.

O nich ale knihovna informovala v průběhu celého loňského roku, proto je namístě vzpomenout jen ty nejpoutavější. K nim patří celý cyklus besed a knihovnických lekcí k Březnu měsíci internetu (např. Jak hledat a najít v knihovně - lekce k práci s elektronickým katalogem pro dospělé, večerní pořad Internetová Bibliokavárna, Posezení nad kronikou knihovny - besedy pro 2. stupeň ZŠ, Veselé brouzdání, Nevíš-li si rady, knihovna je tady - informační lekce pro 1. stupeň základních škol aj.), 25 let ochrany přírody ve Slavičíně - beseda pro veřejnost, Vzpomínky z jeviště - setkání tří divadelních generací Slavičínska, Literárně historické toulky Slavičínem II. - již druhé naučně zábavné putování dětí po památných objektech ve městě, Knihovna mých snů - výtvarná soutěž pro žáky základních škol a gymnázia.

Týden veřejných knihoven se také mohl pochlubit pestrou škálou pořadů jako například Knihovnické dobroty aneb jak upéct dort s pejskem a kočičkou - besedy pro družiny ZŠ, Literární hostina - veřejné čtení pro žáky základních škol i veřejnost, Knihovna v proměnách času - výstava fotografií z dějin knihovnictví ve Slavičíně, Pohádkiáda IV. aneb jak vyzrát na Pohádkožrouta - dvoudenní knihovnický happening pro děti, Setkání s tajemnem - literární podvečer pro děti a mládež pořádaný v souvislosti s Dnem dětské knihy atd.

Předchozí řádky snad svědčí o tom, že knihovnický rok 2007 opět nezahálel a ani se mu nezdařilo usnout na vavřínech dob minulých. S trochou numerologických znalostí lze tedy jednoznačně předpovědět příznivý ascendent dalšího vývoje knihovny, především z hlediska její ochoty vyhovovat i nadále všem čtenářským přáním a požadavkům slavičínské i okolní veřejnosti.

Bc. Gabriela Klabačková, ved. MěKK Slavičín

Zveřejněno 23.01.2008 v 22:35 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR